تبلیغات
گروه کارآفرینان یاسین (طب سنتی و تغذیه سالم)-(موفقفیت و کسب و کار) - شهر میانه کجاست؟ گردشگری شهرستان میانا

رزق و روزی به دنبال تو می دود آرام باش- امام علی(ع)

شهر میانه کجاست؟ گردشگری شهرستان میانا

نویسنده :اباذر باقری
تاریخ:دوشنبه 2 اسفند 1395-12:19 ب.ظ

هر میانه کجاست؟ گردشگری شهرستان میانا


شهرستان میانا

شهرستان میانه

میانه یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان میانه است. این شهر در جنوب شرقی استان قرار  دارد و به واسطه این که سالها تنها راه ارتباطی استان آذربایجان به بقیه کشور از طریق دره قافلانکوه بوده است به عنوان دروازهٔ آذربایجان شناخته می‌شود. این شهر ۲۰ کیلومتر مربع وسعت داشته و در سرشماری سال  ۱۳۹۰ خورشیدی جمعیت آن ۹۵۵۰۵ نفر شمارش شده است.

میانه به‌عنوان چهارمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی پس از تبریز، مراغه و مرند محسوب می‌شود.

نام اصلی این شهر میانا بوده است که هم اکنون در زبان ترکی آذربایجانی به همین شکل بیان می‌شود؛ ولی پس از  حمله اعراب نام این شهر به میانج معرب شده و سپس به میانه تبدیل شده است.

متوسط ارتفاع میانه از سطح دریا ۱۱۰۰ متر است و مهم‌ترین و معروف‌ترین محصول کشاورزی آن، سورگوم جارویی است که برای تهیهٔ جاروی سنتی، نیزه‌دان برای ماکیان و علوفه برای دام مورداستفاده قرار می‌گیرد. از دیگر محصولات کشاورزی میانه می‌توان به گندم، برنج، هندوانه، سیب، گوجه‌فرنگی و خیار و … اشاره نمود که در شهرهای مختلف ایران توزیع می‌شود.

در سال ۹۳ شهرستان میانه رتبه نخست تولید گندم و برنج و گوشت را در استان آذربایجان شرقی کسب کرد.

شهرستان میانه، در شمال غربی ایران ودر جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی قرار گرفته و یکی از ۱۹ شهرستان آن به شمار می رود. این شهرستان در محل تلاقی سه استان آذربایجان شرقی، زنجان و اردبیل قرار گرفته و ۷ همسایه در اطراف خود دارد: سراب از شمال، بستان آباد از شمال غربی، هشترود از غرب، چاراویماق از جنوب غربی، زنجان از جنوب، خلخال از شرق و اردبیل از شمال شرقی این شهرستان را دربرگرفته اند. شهرستان میانه با ۵۵۸۰ کیلومتر مربع مساحت از مجموع مساحت۴۵۱۶۲ کیلومتر مربعی استان،  به عنوان پهناورترین شهرستان استان آذربایجان شرقی محسوب می شود .

تقسیمات کشوری

 

 

براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای چهار بخش (مرکزی، ترکمانچای، کاغذکنان و کندوان)، ۱۷ دهستان و ۴ نقطه شهری به نام های میانه، ترکمانچای، آق‌کند و ترک می‌باشد. شهرستان میانه ۴۰۳ آبادی وجود دارد که ۵۰ آبادی خالی از سکنه می‌باشد.

جغرافیای تاریخی شهرستان میانه

پیشینه و سابقه تاریخی شهر ستان میانه به دهها سال قبل از میلاد مسیح باز می گرددو بعضی نوشته ها سابقه تاریخی میانه را تا ۷۲۰ سال پیش از میلاد نیز نقل می کنند. وجود کتیبه های آشوری و اورارتویی در بعضی مناطق آذربایجان و کشف آثار باستانی و مجسمه های سفالین در شهرستان میانه ، قدمت تاریخی آن را به دوره های پیش از تشکیل دولت ماد می رساند.

در پی حفاریهایی که در سال ۱۳۵۲ شمسی در یکی از قریه های اطراف میانه به نام آرموداق انجام گرفت یک مجسمه سفالین مربوط به دوره ساسانیان کشف شد. این تندیس توسط رئیس اداره باستان شناسی وقت به موزه باستانشناسی تبریز منتقل گردید. در کتابهای تاریخی و سفرنامه های جهانگردان نام این شهرستان را میانج ثبت کرده اند. چون این شهرستان به نوشته برخی ، پیش از میلاد مسیح در خط مرزی دو سرزمین ماد و پارت قرار گرفته بود و هم اکنون نیز در وسط مراغه و تبریز قرار دارد و مانند زاویه یک مثلث در میان آنها جای گرفته است و یا اینکه چون بین دو شهر زنجان و تبریز واقع گردیده این نام را انتخاب کرده اند.با این حال شهرستان میانه در قرنهای هفتم و هشتم هجری علاوه بر میانج نام دیگری چون ” گرمرود ” داشته و در برخی از کتابهای آن زمان برای شناسایی آن از هر دو نام ( گرمرود و میانه ) استفاده شده است.

شهر میانه کجاست؟ گردشگری شهرستان میانا

شهرستان میانا

آثار تاریخی و دیدنی شهرستان میانه

مسجد سنگی ترک: این مسجد در روستای قدیمی ترک، در ۲۹ کیلومتری شمال شرق میانه واقع شده، از آثار  بسیار مهم آذربایجان است و از شگفتیهای منحصر به فردی برخوردار می‌باشد. شیوه معماری و مصالح ساختمانی که در آن به کار رفته‌است، باستان شناسان را به تحیر واداشته‌است و در عین حال تاریخ درخشان هنر معماری اسلامی را د ر قرون گذشته به تماشای علاقمندان می‌گذارد. بنای مسجد و نمای بیرونی آن، همه یکپارچه از سنگ ساخته شده‌است. کنده کاری‌های باشکوه و کتیبه‌های زیبای آن که به خط زیبای نستعلیق تزیین شده، موضوع دیگری است که حکایت از دقت، نبوغ و ظریف کاری معماران مسلمان آن دوران دارد. همچنین محراب و ستون‌های این مسجد، به گونه‌ای زیبا و حیرت انگیز با سنگهای یکپارچه و قرمز، هر بیننده‌ای را به تحیر و تفکر وا می‌دارد. یکی از این ستونها که تفاوت اساسی با ستونهای دیگر دارد نشان می‌دهد که بعدها در هنگام تعمیر، بجای ستون اصلی به کار رفته‌است.

این مسجد ۱۰ قسمت متمایز دارد. ساختمان اصلی آن تماماً از سنگ بنا شده و شبستانهای آن بعدها با آجر ساخته شده و در ضلع جنوب غربی این مسجد آرامگاهی وجود دارد که منسوب به بانی یا معمار مسجد می‌باشد. در مورد بانی مسجد ترک و تاریخ بنای آن نظرهای مختلف وجود دارد. بعضی آن را به امام حسن نسبت می‌دهند. برخی دیگر زمان احداث آن را در قرن ششم می‌دانند و بعضی‌ها هم معتقدند که این مسجد در قرن هشتم و دوران حکومت خانان مغول به دست سلطان محمد خدابنده (اولجاتیو) بنا شده‌است. بر در و دیوارهای سنگی این مسجد تاریخ‌های ۱۰۱۶ و ۱۲۸۲ قمری به چشم می‌خورد که تنها نشان از تعمیر این مسجد در زمان شاه عباسی صفوی و ناصر الدینه شاه قاجار دارد. در کتیبه دیگری که بر روی سنگهای میان دو پنجره قرار دارد اسامی کارفرما، بانی، کنده کار و معمار یا بنای مسجد به ترتیب: حاجی مراد ترکی، عباس کربلایی، محمد صادق تبریز و عبدالوهاب مشاهده می‌شود.

قبر امامزاده محمد: این امامزاده در روستای کندوان، واقع در ۳۵ کیلومتری شهر میانه سر بر بالین خاک نهاده و با ساختمانی کوچک و ساده گلی و یک ضریح چبی، سفره نور و ایمان و محبت در قلوب مردم روستا و اطراف آن گسترانیده‌است. در میان اهالی منطقه، امامزاده اسماعیل، پسر این امامزاده شناخته می‌شود. همچنانکه محمد را نیز فرزند بلافصل امام صادق به شمار می‌آورند. بر اساس آمار اداره میراث فرهنگی و هنری شهرستان میانه، علاوه بر این دو ، امامزاده‌های دیگری در روستاهای برزلیق، صومعه، کلاله، شیخ طبق، حسن آباد، ترکمانچای، گاوینه رود، دمیرچی و چرور نیز به تازگی شناسایی شده ولی هنوز به مرحله ثبت نرسیده‌است. مزار امامزاده دیگری با همین نام یعنی امامزاده محمد در روستای چنار از توابع شهرستان میانه واقع است که بین مردم منطقه از جمله مناطق شناخته شده به شمار می‌رود.

قیز کورپوسی (پل دختر): این پل معروف در دامنه شرقی قافلانکوه و در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر میانه، بر روی  رودخانه قزل اوزون ساخته شده و دارای سه دهانه بزرگ و محکم با پاینه‌های استوار آجری است که بر روی آب برهای سنگی قرار گرفته‌است. در داخل پایه‌ها، اتاقهای کوچکی با زیبایی و ظرافت بنا گردیده‌است که کنجکاوی هر بیننده را بر می‌انگیزد. بر اساس مشاهدات سیاحان و شخصیتهای سیاسی و فرهنگی، در طی زمانهای مختلف از این اثر دیدن نموده‌اند، نوشته‌هایی به خط نسخ و نستعلیق و کوفی بر قسمت‌هایی از این پل وجود داشته که تاریخ تعمیر و نوسازی آن را نشان می‌داده‌است اما اثری که تاریخ احداث آ ن را نشان بدهد هنوز شناسایی نشده‌است.

قیز قالاسی (قلعه دختر): این قلعه در کتابهای تاریخ و سفرنامه‌ها، چنین توصیف شده‌است: این قلعه در ۲ کیلومتری شمال پل دختر (۱۸۸ کیلومتری جنوب میانه) بر روی صخره بزرگ و قلل تیز، در زمان حکومت شاه عباس صفوی، این قلعه محل تجمع و استراحت راهزنان و اشرار بوده که باعث ناامنی منطقه بودند. به دستور وی دیوارهای قلعه با پل دختر شباهت دارد، برخی تاریخ بنای آن دو بنا را نزدیک به هم (قرن ششم) ذکر می‌کنند ولی برخی دیگر از مورخان، ساختمان قلعه را به یکی از پادشاهان ساسانی (اردشیر دراز دست) نسبت می‌دهند.

قلعه نجفقلی خان: این قلعه بزرگ خاکی، در جنوب شرقی میانه ( جنب رودخانه شهر چایی) قرار گرفته‌است. در  قسمت‌های شمالی و شمال شرقی آن بناهای مسکونی احداث شده‌است و سمت جنوبی و جنوب غربی آن را زمین‌های زراعی و باغات سرسبز احاطه نموده و ناحیه شمال غربی آن در بالای کوه‌های قافلانکوه واقع شده‌است. شکل عمومی آن کثیرالاضلاع غیرمنتظمی است که دره‌های عمیق و قله‌های تیز قافلانکوه را زیر پوشش خود قرار داده‌است. این بنا با آجر و سنگ ساخته شده و بلندی دیوار (باروی قلعه) اطراف آن به ۴ متر می‌رسد. این قلعه دارای یک دروازه و یک راه خروجی به ارتفاع سه متر می‌باشد که راه خروجی آن بیشتر به راه فرار شباهت دارد و به تخته سنگ‌ها و پرتگاه‌های خطرناک منتهی می‌گردد. قلعه دختر، ۱۶ یا ۲۴ برج دیده‌بانی مخروبه دارد که ۸ برج آن بر رودخانه قزل اوزن مشرف است. در میان قلعه، دو منبع آب به ابعاد ۱۵*۱۰ متر و ارتفاع ۱۰ متر وجود دارد که آب آن به وسیله برف و باران تامین می‌شده‌است. دو ضلع قلعه از صخره‌های طبیعی و یک ضلع آن از سنگ‌های تراشیده شده تشکیل یافته‌است. علاوه بر آن چاه‌های زیادی نیز در قسمت‌های مختلف قلعه وجود داشته که در مواقع حساس از آب آنها استفاده می‌شده‌است. گورستان قدیمی (خان جان آباد) واقع شده که امروزه کاملاً متروک و به ساختمان تبدیل شده‌است. این تپه خاکی به دوره ساسانیان منسوب است و از عصر ظهور اسلام تا اواخر دوره قاجار، مورد استفاده بوده‌است. در بنای این قلعه، خشت‌های بزرگ به ابعاد ۴۰*۳۰ به کار رفته که در واقع تنها مصالح ساختمانی آن می‌باشد. با گذشت زمان و تحت تأثیر عوامل طبیعی و حفاری‌ها و خاکبرداری‌های پراکنده، قسمت‌هایی از این بنا تخریب و از بین رفته‌است. این تپه خاکی در سال ۱۳۵۴ مورد بازدید کارشناسان وزارت فرهنگ و هنر قرار گرفته و به عنوان اثر باستانی ملی به ثبت رسیده‌است.

کاروانسرای جمال آباد: این بنای تاریخی در کنار روستای جمال‌آباد، واقع در ۳۵ کیلومتری شهر میانه قرار دارد که در سال ۱۰۶۵۵ هجری قمری بنا شده‌است. (به نوشته شوالیه شارون نویسنده و جهانگرد معروف، این کاروانسرا در تاریخ ۷۳۳ هجری قمری بدست غیاث الدین محمد، وزیر سلطان ابوسعید، سلطان مغول ساخته شده‌است.) در سال ۱۲۳۴ ه.ق در هنگام بازدید (موریس دو کتز بوئه) از این اثر تاریخی گرچه حدود ۵۲۰ سال از بنای آن می‌گذشت، همچنان در نهایت زیبایی و استحکام بوده‌است. همچنین در سال ۱۱۱۲ ه.ق «جملی کارری» در نوشته‌های خود از وجود برج‌های هفتگانه و زیبای این بنا خبر داده‌است. این در حالی است که هم اکنون از این کاروانسرا به جز چند دیوار مخروبه باقی نمانده‌است.

بقعه و مناره امامزاده اسماعیل: بقعه با صفایی در قلب این شهر وجود دارد که به نام امامزاده اسماعیل، کمال  الدین بن سید محمد بن امام جعفر صادق مشهور است. این بارگاه عشق که در ضلع جنوبی مسجد جامع شهر دامن محبت گسترانیده در سال ۹۲۳ ه.ق شناسایی و به ثبت رسیده‌است. مساحت بنای اولیه آن ۳۰ متر مربع و ارتفاع گنبدش حدود ۶ متر است که سطح خارج آن با کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ تزیین می‌شده‌است ولی چندی پیش در پی تعمیر و نوسازی اساسی آن اکثر این خصوصیات از بین رفت و ساختمان آن از نو به طرز جالب و با سبک معماری پیشرفته و آمیخته با فرهنگ و هنر اسلامی تجدید بنا شد.

شهرستان میانا

چهره‌های برجسته

چهره‌های برجسته شهرستان میانه به ترتیب الفبا به شرح ذیل می‌باشند:

 • میرزا علی احمدی میانجی، نماینده مجلس خبرگان رهبری
 • افسر اسدی، بازیگر سینما و تلویزیون
 • داریوش اقبالی، بازیگر و خواننده
 • داوود بهبودی، خواننده
 • رحیم پزشکی، خلبان
 • جعفر پناهی، کارگردان سینما
 • عباسعلی پنبه‌ای، فعال دوره مشروطه
 • ریزعلی خواجوی، معروف به دهقان فداکار
 • روح‌الله داداشی، قهرمان پرورش اندام
 • کاظم رجبی، قهرمان پارالمپیک
 • حبیب ساهر، شاعر، نویسنده و پژوهشگر
 • هوشنگ شهبازی، خلبان
 • محمود طلوعی، نویسنده و تاریخ‌نگار
 • قادر طهماسبی، شاعر و نویسنده
 • حسین میرجعفری، پژوهشگر و استاد برجسته تاریخ
 • یوسف کرمی، تکواندوکار
 • بهنام محمودی، والیبالیست
 • شهرام محمودی، والیبالیست
 • بیوک میرزایی، بازیگر سینما و تلویزیون
 • ناصر منظوری، زبان‌شناس و نویسنده
 • سید حسین هاشمی، استاندار تهران
 • میثم یوسفی، ترانه‌سرا و روزنامه‌نگار
  • یوسف حنیفه،پیانیست و موسیقی دان ۱۳۱۰ الی ۱۳۷۰

داریوش اقبالی متولد شهرستان میانه

یوسف کرمی متولد شهرستان میانه

داوود بهبودی متولد شهرستان میانه


افسر اسدی متولد شهرستان میانه


نوع مطلب : شهر من میانه 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
otc ed walmart
یکشنبه 3 شهریور 1398 02:23 ب.ظ
currently blow [url=http://christianlouboutinoutletus.us]viagra
generic at walgreens[/url] certainly god
forth wait cost of generic viagra at cvs yeah outside
buy cialis
جمعه 1 شهریور 1398 01:32 ب.ظ
l http://cialisles.com/ cialis usa; necessarily
cialis herbalznow cialisles.com or cialis usa;
http://cialisle.com
پنجشنبه 31 مرداد 1398 05:20 ب.ظ
tadalafil pharmacokinetics in healthy subjects cialis online effectiveness of generic cialis.
sildenafil 100mg
سه شنبه 29 مرداد 1398 11:20 ب.ظ
indomethacin and sildenafil viagra pills http://viacheapusa.com/ viagra pills sildenafil came out in what year
generic viagra 100
پنجشنبه 24 مرداد 1398 01:35 ب.ظ
what happens if a girl has sildenafil
http://viarowbuy.com
is 100mg of sildenafil too much
[url=http://viarowbuy.com/]viagra without a doctor prescription[/url]
Tadalafil without A doctor's Prescription
دوشنبه 21 مرداد 1398 12:11 ب.ظ
cialis brand discount http://cialisles.com/ cialisles.com.
cialis 20 mg kullanimi.
куплю двухкомнатную квартиру
دوشنبه 14 مرداد 1398 01:04 ب.ظ
You should be a part of a contest for one of the finest sites
online. I'm going to highly recommend this site!
cialis
جمعه 11 مرداد 1398 01:24 ب.ظ
tadalafil and fainting [url=http://cialislet.com]generic cialis[/url] what
counteracts tadalafil.
dating site
پنجشنبه 10 مرداد 1398 12:40 ق.ظ
Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year
old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her
ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I
had to tell someone!
dating site
چهارشنبه 9 مرداد 1398 07:38 ب.ظ
hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new
from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, since I experienced to reload the site lots of times previous
to I could get it to load correctly. I had been wondering if your
web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if
ads and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective intriguing
content. Ensure that you update this again very soon.
buy sildenafil
سه شنبه 8 مرداد 1398 12:44 ب.ظ
can i take amlodipine and viagra [url=http://viagrabs.com]viagra
online[/url] viagra in high altitude.
ylanielhxuipo
یکشنبه 6 مرداد 1398 11:01 ق.ظ
qsqscgvecxgm best price cialis [url=https://speakerdeck.com/winebeach6]canada viagra generic[/url] price of cialis in canada <a href="http://www.clinicaveterinariaromaeur.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1180973">generic viagra from canada without a prescription</a>
viagra buy online
https://xypid.win/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
fkanieljloxxv
یکشنبه 6 مرداد 1398 04:34 ق.ظ
jtymzrcbvkwg cialis canada pharmacy online [url=http://cyfy.cf/index.php?qa=user&qa_1=bongobook1]cheap viagra without prescription[/url] 5mg cialis <a href="http://www.ciccarelli1930.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1753503">canadian viagra online pharmacy</a>
buy viagra soft tabs
http://www.cattedralepozzuoli.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1321681
lkanielyrzusy
یکشنبه 6 مرداد 1398 03:42 ق.ظ
gqmzegdoehyn generic viagra online pharmacy <a href=http://www.clinicaveterinariaromaeur.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1180973>canadian drugs</a> viagra in india <a href="http://www.castagneto.eu/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1155380">canadian phrmamacie viagra</a>
buy viagra online uk
http://netsconsults.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1186731
veanielavyngy
شنبه 5 مرداد 1398 08:08 ب.ظ
mmekreivejkb canadian overnight pharmacy [url=http://ity.im/c6SY2]how viagra works[/url] cheap viagra without prescription <a href="http://iflix.gq/k/index.php?qa=user&qa_1=lotionlentil1">canada cialis without prescription</a>
viagra instructions
http://www.discoverbits.in/index.php?qa=user&qa_1=lotionpajama8
kyanieldpreuz
شنبه 5 مرداد 1398 06:17 ب.ظ
nzfwpsikgvaw pharmacy viagra [url=http://altaasia.kz/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2809659]canadianpharmacy[/url] cost of cialis <a href="http://www.popolls.com/index.php?qa=user&qa_1=keybeach3">cialis sales canada</a>
viagra sample
http://cutt.us/RvdUf
pcanielzbvjkz
جمعه 4 مرداد 1398 12:46 ب.ظ
cemtabyvmrjy online pharmacy viagra <a href=http://thetarget.ps/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=79467>female viagra does it work</a> viagra woman <a href="https://vimeo.com/user100728253">canada cialis discount</a>
canada cialis
https://buzzon.khaleejtimes.com/author/lotionbeetle7/
buy generic viagra
پنجشنبه 3 مرداد 1398 10:09 ب.ظ
[url=http://viagrapid.com/]http://viagrapid.com[/url]
natalielise
چهارشنبه 2 مرداد 1398 10:06 ب.ظ
Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?
natalielise plenty of fish
plenty of fish dating site
چهارشنبه 2 مرداد 1398 03:48 ق.ظ
Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it
can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.

I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
izanielfzprty
سه شنبه 1 مرداد 1398 06:38 ب.ظ
nprnjrbktkmh buy cheap generic viagra [url=http://www.hsambiente.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1795432]viagra 50mg[/url] canadian pharmacy tadalafil <a href="https://www.trinidadforsale.com/author/winemarch5/">ccialis de canada</a>
viagra coupon
http://www.pearltrees.com/winepajama8
dxanielnqawhf
سه شنبه 1 مرداد 1398 12:22 ب.ظ
txldtcpjacdx canadien pharmacy <a href=http://www.rometransfersairport.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=838122>no prescription viagra</a> no prescription viagra <a href="http://b.augustamax.com/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">how to viagra from canada pharmacy without a prescription</a>
viagra prescriptions
https://mybookmark.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
gfanielewnhdg
سه شنبه 1 مرداد 1398 11:12 ق.ظ
zgbamzmznqjv low cost viagra [url=http://www.mnaudio.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=46656]cheapest canadian pharmacy. for cialis[/url] generic cialis from canada <a href="https://s.id/">canadian pharmacies free cialis</a>
viagra sales
http://sualaptop365.edu.vn/members/keypajama9.102199/
aaanieltnumhe
سه شنبه 1 مرداد 1398 10:08 ق.ظ
dukmdnuxfely real viagra <a href=http://www.rotoroverflow.com/index.php?qa=user&qa_1=winebath8>buy cheap viagra online</a> buying cialis from canada <a href="https://quoras.trade/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">cheap viagra canadian health</a>
100mg viagra
https://pearltreez.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
hoanieletzmbh
سه شنبه 1 مرداد 1398 12:37 ق.ظ
xavubugbizwz viagra directions [url=http://ds-spanndecken.de/user/lotioncanoe6/]online generic viagra[/url] sildenafil viagra <a href="http://atozbookmarks.xyz/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">pharmacy viagra</a>
viagra prices
http://www.associazioneridere.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1334385
tcanielubkkog
دوشنبه 31 تیر 1398 10:34 ب.ظ
rlzlatxaakuh free sample of viagra [url=https://yourbookmark.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss]what happens if a girl takes viagra[/url] cheapest generic viagra <a href="http://ity.im/c6SY2">lowest cost male cialis and female cialis us or canada</a>
generic viagra review
https://www.care2.com/c2c/people/profile.html?pid=986509514
acanielohfvkq
دوشنبه 31 تیر 1398 10:30 ب.ظ
lxmjjpwnvivg cheapest generic viagra <a href=http://www.quattroandpartners.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1754715>order viagra online</a> cikalis <a href="http://dobookmark.ml/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">canadian pharmacy viagra without prescription</a>
cheapest viagra prices
http://www.ducadalba.net/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2032350
how to get help in windows 10
پنجشنبه 27 تیر 1398 05:56 ق.ظ
Pretty! This has been an incredibly wonderful article.
Thank you for providing these details.
wuanielqwqbtl
یکشنبه 23 تیر 1398 05:25 ب.ظ
ycrptwwxhgmk best price on cialis 5mg [url=https://setbaclinks.com/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss]canada pharmacy for cialis[/url] viagra from canada <a href="http://www.tuscancountrystore.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1418609">cialisincanada</a>
100mg viagra
http://www.introrecycling.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=969701
mfaniellsgsfy
یکشنبه 23 تیر 1398 04:19 ب.ظ
bqvkbwvwcycn cialis cost <a href=https://carcorner.co.za/author/winecanoe4/>low cost viagra</a> viagra pill splitter <a href="https://aixindashi.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">cost of cialis at walmart pharmacy</a>
sample viagra
https://pastebin.com/u/winebath5
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
** ** **
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

** **
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
** **