رزق و روزی به دنبال تو می دود آرام باش- امام علی(ع)

دختر ایرانی با شغلی متفاوت (عکس)

نویسنده :اباذر باقری
تاریخ:چهارشنبه 11 اسفند 1395-09:45 ق.ظ

دختر ایرانی با شغلی متفاوت (عکس)اخبار گوناگون،دختر ایرانی با شغلی متفاوت: 
فرناز هاشمی دختر جوانی است که شغلی سخت و غیرمتعارف را برای خودش انتخاب کرده است؛ نعلبندی کسی که برخلاف خیلی از همنوعانش سروکارش با میخ، چکش، پتک و کوره و سندان است. تنها بانوی نعلبند ایران، زبان اسب هارا خوب می فهمد و تخصصش تعویض نعل های پولادین اسب هاست.
هیجان حرف اول و آخر زندگی‌اش است؛ انگیزه تمام کارهایش، علاقه‌ای که همیشه مثل سایه همراهش بوده از کودکیتا امروز .همین امروز که ایستاده پای کوره و سندان، زیر سقف بلند یک اصطبل، شانه به شانه یک اسب ۵۵۰۰ کیلوگرمی. همین حالا که پیش رویش آتش است و آب؛ آهن است و اسب. بهانه‌ای که باعث شده کاری را انتخاب کند که از نظر خیلی‌ها مردانه است؛ اتفاقی که یک عنوان اختصاصی را برایش به ارمغان آورده؛ تنها بانوی نعلبند ایران! تعجب نکنید؛ فرناز هاشمی را خیلی‌ها به خاطر همین شغل غیرمتعارفی که انتخاب کرده می‌شناسند؛ دخترجوانی که موفقیتش را بیش از هرچیز مدیون جسارت و پشتکار در کارهایش است.


 
به گزارش ایران ملب به نقل از شریان، قهرمان ۲۲ ساله گزارش ما عاشق اسب است به قول معروف از بچگی نافش را با سوار کاری بریده‌اند، پس بودنش بین چهاردیواری یک اصطبل کنار یک اسب منتظر تعویض نعل، در باشگاه‌های اسب‌سواری خیلی هم عجیب نیست: «سه ساله بودم که برای اولین بار سوار اسب شدم. در یکی از پارک‌های تهران، پدرم مرا سوار یکی از این اسب‌هایی کرد که صاحبش برای سواری از مردم پول می‌گرفت. وقتی سواری‌ام تمام شد، پدرم از من پرسید: خوب بود؟ من هم درجواب گفتم: نه …کم بود. همین شد که پدرم فردای آن روز مرا در یک باشگاهاسب‌سواری ثبت‌نام کرد.آن موقع آن قدر کوچک بودم که نمی‌توانستم به تنهایی روی اسب بنشینم. پدرم با یک دستمرا روی اسب نگه می‌داشت و با دست دیگرش اسب را دور زمین هدایت می‌کرد. تا یک ماه هر روز کارمان همین بود.»
 
از آن روزها تا امروز که فرناز هاشمی از اسب‌سواری به نعلبندی رسیده فاصله زیادی است؛ سال‌هایی پر از تجربه‌هایعجیب که نقطه مشترکشان همان هیجانی بوده که همیشه دنبال کرده؛ «همزمان با سوارکاری، ۱۴۴ سال کاراته را به صورت حرفه‌ای دنبال کردم و چند مقام بین‌المللی به دست آوردم؛ آن سال‌ها نمی‌تواستم سوارکاری را به صورت حرفه‌ای  ادامه بدهم چون روزی شش هفت ساعت برای کاراته وقت می‌گذاشتم و تمرین می‌کردم، اما بالاخره تصمیمم را گرفتم و دیدم آن هیجانی را که دنبالش هستم در کاراته پیدا نمی‌کنم؛ به خاطر همین تمرکزم را گذاشتم روی سوارکاری.»
 
 
اما چطور گذر فرناز از اسب‌سواری به نعلبندی افتاده؟ جواب این سوال خیلی هم عجیب نیست: «‌با اسب و اسب‌سواری  که از بچگی آشنا بودم، به کارهای فنی و آهنگری هم علاقه داشتم، به خاطر همین تصمیم گرفتم این مهارت را یاد بگیرم البته فقط به خاطر این که اگر یک روز اسب داشتم، اسبم را خودم نعل کنم.»


همین علاقه، 

انگیزه‌ای شد که همزمان با امتحانات پیش‌دانشگاهی‌اش، موضوع را با پدرش مطرح کند و به دنبال استاد نعلبندی باشد  که این مهارت را به او بیاموزد: «آن سال با این که کنکور هم داشتم اما وقتی پدرم علاقه‌ام را به این کار دید با پرس وجو از دوستانش، مرا به استاد سازوار که یکی از باسابقه‌ترین نعلبندهای ایران است، معرفی کرد. من همزمان کنکور دادم و با این‌که دوست داشتم در رشته دامپزشکی ادامه تحصیل بدهم، اما گذرم به رشته زیست‌شناسی سلولی مولکولی افتاد،‌ با این حال به خاطر علاقه‌ام به حیوانات تصمیم گرفتم نعلبندی را به صورت حرفه‌ای ادامه بدهم.»
 


 
به این ترتیب قهرمان گزارش ما از خرداد ۸۹ دوره کارآموزی‌اش را زیر دست یک استاد حرفه‌ای شروع کرد؛ دوره‌ای که  ۴ سال و نیم طول کشید: «در تمام این مدت تقریبا هر روز از ۷ صبح تا ۵ بعدازظهر کنار دست استادم می‌ایستادم تا مهارت لازم را برای این کار یاد بگیرم.
 

تا دو سال اول هم فقط با این هدف فوت و فن‌های کار را یاد می‌گرفتم که یک روزی اسب خودم را نعل کنم؛ اما هرچه کار جلوتر رفت و خودم بیشتر درگیر کار شدم، جذابیتش هم برایم بیشتر شد و علاقه بیشتری به ادامه دادنش پیدا کردم.»
 
 

حضور در کلاس‌های نعلبندی، یک خاطره دور را در ذهن فرناز هاشمی زنده کرد: «نعلبندی را یک بار در هفت سالگی از دور دیدم، خیلی برایم جالب بود اما آن موقع اصلا نگذاشتند جلو بروم و از نزدیک کار را ببینم. مدام می‌گفتند برای توخطرناک است، از اینجا دور شو. از همان موقع، این سوال در ذهن من ماند که نعل‌های اسب را چطور عوض می‌کنند و چرا برای من خطرناک است؟»

 

سوال‌هایی که دیگر برای او بدون جواب نیستند: «حالا که خودم این کار را یادگرفته‌ام، واقعا با این حرف که نعلبندی سخت و خطرناک است موافقم. به عنوان نعلبند باید اعتماد اسب را جلب و رابطه خوبی با او برقرار کنی، درکنارش باید  مهارت‌های زیادی را برای خوب نعل زدن کسب کنی. نعلبندی شاید درکشور ما مهجور مانده باشد، اما در کشورهای دیگر واقعا یک علم است. کسی که می‌خواهد نعلبند شود باید دانشگاه برود، بعد اگر بخواهد کار کند باید دو سه سال زیرنظر یک نعلبند حرفه‌ای دستیاری کند تا در نهایت به عنوان یک نعلبند درجه ۳ استقلال پیدا کند.»
 
دنبال کردن علاقه‌ها خیلی وقت‌ها کار راحتی نیست، مخصوصا وقتی قرار باشد عنوان اولین نفری که از خط قرمزها عبور می‌کند روی پیشانی شما بخورد؛ ‌اتفاقی که فرناز با آن بخوبی کنار آمده: «از وقتی کارآموزی‌ام را به عنوان یک نعلبند  حرفه‌ای شروع کردم، همیشه و بدون استثنا با نگاه‌های متعجب خیلی‌ها مواجه شده‌ام. بزرگ و کوچک، پیر و جوان و … وقتی مرا مشغول کار می‌بینند، می‌ایستند و از نزدیک کارم را نگاه می‌کنند. حالا دیگر با این نگاه‌های متعجب کنار آمده‌ام.
 
بجز این نگاه‌ها اما، با دو واکنش کاملا متفاوت در محیط کارم مواجه شده‌ام؛ برای عده زیادی این حضور جالب بوده مخصوصا در جامعه سوارکارها، خیلی‌ها تشویقم کردند و گفتند کارم جالب است ولی باورشان نمی‌شد من روزی مستقل شوم. همه فکر می‌کردند یا دستیار می‌مانم یا بالاخره کار را رها می‌کنم و می‌روم سراغ سوارکاری؛ اما من پای انتخابم ایستادم .»
 
 

واکنش گروه دوم اما تنها بانوی نعلبند کشورمان را به ادامه کارش مصمم‌تر کرده: «عده‌ای هم بودند که از همان ابتدا به حضور من جبهه گرفتند و گفتند ایشان خانم است؛ نعلبندی فقط شغل مردهاست. اما من به این انتقادها توجه نکردم و همان جا تصمیم گرفتم به کارم ادامه بدهم.»

 


 
فرناز هاشمی بالاخره بعد از گذراندن دوره‌های تئوری و عملی زیاد و خواندن کتاب‌های آموزشی مختلف درباره نعلبندی، اولین اسبش را همزمان با شروع سال ۹۴ نعل کرده: «تا قبل از این همیشه به عنوان دستیار کار می‌کردم و هیچ وقت بهتنهایی یک اسب را نعل نکرده بودم؛ اما بالاخره با یکی دیگر از استادان نعلبندی آشناشدم؛‌ استاد محمود امیری که در این کار به من اعتماد کرد و اسب در اختیار من گذاشت. اگر اعتماد ایشان نبود شاید من هنوز مستقل نشده بودم. اعتماد ایشان در کنار اعتماد خانواده‌ام و مخصوصا پدرم، فضا را برای استقلال من در این شغل آماده کرد. تجربه اول هم،  با تمام سختی‌هایش خیلی جالب بود. خیلی هم طول کشید چون ابزارم به اندازه بقیه نعلبندها کامل نبود و البته دوست داشتم کارم را با دقت خیلی زیادی انجام بدهم.»
 


 
شاید از نظر خیلی‌ها ابزار این کار در یک نعل جدید و چند میخ و یک کوره داغ خلاصه شود، اما اگر نگاهی به ابزار و وسایلی بیندازید که خانم هاشمی با آنها کار می‌کند، تازه متوجه می‌شوید دنیای این کار بزرگ‌تر از این حرف‌هاست؛ دنیایی که پر است از انواع سم چین، چکش، سوهان، چاقو، میخ‌کش، سه‌پایه،‌کوره، سندان و دستگاه سنگ فرز. به  اینها نعل و میخ در سایزها و اندازه‌های مختلف را هم اضافه کنید تا با کاری آشنا شوید که یکی از شاخه‌های آهنگری است. حالا که با شغل عجیب و غیرمتعارف فرناز هاشمی تا حدودی آشنا شده‌اید، شاید علاقه‌مند باشید اطلاعاتی هم درباره دلایل تعویض نعل‌ها پیدا کنید؛ ‌ جواب سوال شما در دو کلمه خلاصه می‌شود: اصلاح سم.

جداکننده متن


صفحه اصلی نوع مطلب : کسب و کار و موفقیت 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Carlos Eduardo Veiga Petrobras
یکشنبه 19 خرداد 1398 07:10 ب.ظ
Hello! This is my first visit to your blog! We are a
team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!
Stanley
یکشنبه 5 خرداد 1398 10:14 ب.ظ
I do consider all of the ideas you've introduced in your
post. They're really convincing and will certainly work. Still, the posts are too quick for
novices. Could you please lengthen them a bit from next time?
Thanks for the post.
http://tinyurl.com/y3lwdwft
شنبه 4 خرداد 1398 10:48 ب.ظ
Appreciating the dedication you put into your site and detailed information you present.
It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed
material. Wonderful read! I've bookmarked your site and I'm including your RSS feeds
to my Google account.
Krista
شنبه 4 خرداد 1398 05:58 ب.ظ
You can certainly see your expertise in the work you write.

The arena hopes for more passionate writers like you who are
not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.
Elvis
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 04:20 ب.ظ
I every time emailed this web site post page to all my contacts, as if like to read it
next my contacts will too.
http://tinyurl.com/yy2ghgo5
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 08:42 ب.ظ
I simply could not depart your website prior to suggesting that I really enjoyed the usual
info a person supply on your guests? Is gonna be back frequently to check up
on new posts
Desiree
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 07:11 ب.ظ
No matter if some one searches for his required thing, so he/she wishes to be
available that in detail, so that thing is maintained over here.
tinyurl.com
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 06:09 ق.ظ
These are truly impressive ideas in regarding blogging.
You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.
tinyurl.com
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 10:17 ق.ظ
Hello to every body, it's my first go to see of this weblog; this blog carries remarkable and in fact fine data in support
of visitors.
tinyurl.com
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 02:45 ق.ظ
Whoa! This blog looks exactly like my old one!
It's on a totally different subject but it has pretty much the same layout and design. Superb choice of colors!
Leandro Martins de Almeida
دوشنبه 9 اردیبهشت 1398 05:47 ق.ظ
What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this I've discovered It positively useful and it has aided
me out loads. I'm hoping to give a contribution &
assist different customers like its aided me. Great job.
Michelle
شنبه 7 اردیبهشت 1398 06:55 ب.ظ
We're a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your site provided us with helpful information to work on. You have done a formidable job and our entire community
might be thankful to you.
Lyndon
جمعه 6 اردیبهشت 1398 04:05 ق.ظ
Ahaa, its fastidious conversation on the topic of this paragraph at this place
at this website, I have read all that, so now me also commenting at this place.
Kerry
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 01:10 ب.ظ
Nice blog here! Also your website loads up very fast!

What web host are you using? Can I get your affiliate link
to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol
Mário Pagnozzi Júnior
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 05:55 ق.ظ
It is in point of fact a great and helpful piece of info.
I'm satisfied that you just shared this helpful info with us.
Please keep us informed like this. Thank you for sharing.
http://tinyurl.com/
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 12:24 ب.ظ
This design is wicked! You obviously know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
almost...HaHa!) Great job. I really loved what you had to
say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
http://tinyurl.com/y3m4zpsd
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 02:01 ق.ظ
Spot on with this write-up, I absolutely believe this
amazing site needs a lot more attention. I'll probably be returning to read through more,
thanks for the information!
tinyurl.com
شنبه 31 فروردین 1398 04:28 ب.ظ
Hi just wanted to give you a quick heads up and
let you know a few of the images aren't loading properly.
I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different web browsers and both show the same results.
tinyurl.com
شنبه 31 فروردین 1398 07:07 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a author for your blog.
You have some really good articles and I believe I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd
really like to write some articles for your blog in exchange
for a link back to mine. Please blast me an email if interested.
Kudos!
Bichara Previc
دوشنبه 26 فروردین 1398 06:13 ب.ظ
Quality articles is the secret to attract the visitors to pay a visit the website, that's what this website is providing.
Hollie
شنبه 24 فروردین 1398 01:56 ب.ظ
What's up everyone, it's my first visit at this web site, and article is truly fruitful designed for me, keep up posting these types of content.
Bichara Previc
چهارشنبه 21 فروردین 1398 10:41 ق.ظ
If some one needs to be updated with latest technologies after that he must be go to
see this web site and be up to date daily.
Dawn
سه شنبه 20 فروردین 1398 03:40 ب.ظ
I like what you guys are usually up too. This type of clever work and reporting!

Keep up the great works guys I've incorporated you guys to my personal blogroll.
tinyurl.com
سه شنبه 20 فروردین 1398 08:38 ق.ظ
Appreciate this post. Let me try it out.
Carri
پنجشنبه 15 فروردین 1398 10:36 ب.ظ
Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this site, and your views are good designed for new users.
tinyurl.com
شنبه 10 فروردین 1398 09:45 ق.ظ
If you want to increase your experience only
keep visiting this site and be updated with the newest gossip posted here.
tinyurl.com
جمعه 9 فروردین 1398 11:51 ق.ظ
I have read several good stuff here. Definitely value bookmarking
for revisiting. I wonder how a lot attempt you set to create
the sort of fantastic informative web site.
Greg
سه شنبه 6 فروردین 1398 05:57 ب.ظ
Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am
encountering difficulties with your RSS. I don't know the reason why I can't subscribe to
it. Is there anybody having the same RSS problems? Anybody who knows the
answer will you kindly respond? Thanks!!
Cornelius
سه شنبه 6 فروردین 1398 04:14 ب.ظ
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit
and sources back to your webpage? My blog site is in the exact same
area of interest as yours and my visitors would really benefit from a lot of
the information you provide here. Please let me know
if this alright with you. Appreciate it!
http://tinyurl.com
سه شنبه 28 اسفند 1397 07:47 ب.ظ
Keep on working, great job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
** ** **
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

** **
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
** **ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو